Dom Kultury „Praga”

Zapraszamy na rodzinne pokazy naukowe przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat i ich rodziców, w Domu Kultury Praga, przy ul. B. Sawinkowa 2 (dawnej Dąbrowszczaków). Pokazy odbywają się raz w miesiącu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 grudnia  o godz 12:00 w DK Praga zapraszamy dzieci od lat 7 wraz z rodzicami na pokaz bożonarodzeniowy „Afrykańska gwiazdka” o świętowaniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku na Czarnym Lądzie. Naładujemy wspólnie zimowe akumulatory i rozgrzejmy serca dzięki opowieściom o życiu Afrykańczyków i ich wyobrażeniu czasu oraz muzyce na typowych afrykańskich instrumentach – korze, dźembe, kalimbie. Nauczymy się kilku afrykańskich piosenek i tańców – czeka nas duża dawka pozytywnej afrykańskiej, słonecznej energii. Wstęp wolny, link do zapisów: ZAPISY

 

 

ZA NAMI w 2018:

 20 października, 12.00: „Brzuch – drugi mózg?”

Nieraz „gniecie nas w dołku” , czujemy „motyle w brzuchu”, „kiszki grają nam marsza” a czasem nawet „żołądek podchodzi nam do gardła”, ale czy wiemy co wtedy właściwie dzieje się w naszym organizmie? W czasie pokazu interaktywnego będziemy się zastanawiać nad tym, jaki związek z odczuwaniem emocji i ogólnym stanem zdrowia mają bakterie w naszych jelitach. Czy wszystkich bakterii powinniśmy się bać? Kto tak naprawdę rządzi w naszym brzuchu i co się tam właściwie dzieje: toczy się wojna czy wrze wspólna praca?

Pokaz jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8+ i ich opiekunów. Zapisy na początku października, wstęp wolny.

13 stycznia „Czy mrówki chodzą do szkoły?” – o życiu i zwyczajach mrówek.
10 lutego  „Ekspedycja na Marsa” – o „czerwonej planecie”,  historii jej zdobywania przez człowieka i dalszych planach.

10 marca (sobota) g. 12.00 „Zwierzęta, które zmieniły bieg historii”.
Zwierzęta występujące w otaczającym nas świecie są tak wszechobecne i powszechne, że rzadko zastanawiamy się jaki wpływ wywierają na nasze codzienne życie. Podczas pokazu przyjrzymy się wybranym zwierzętom i dowiemy się, jak ważną rolę odegrały w historii człowieka, w jego życiu i funkcjonowaniu na Ziemi.

14 kwietnia (sobota) g. 12.00 „Dzień z życia ornitologa- tajniki życia ptaków z wysp wiślanych” Tematem przewodnim spotkania będą metody ochrony i badań mew i rybitw, jakie od blisko 30 lat prowadzimy w dolinie Wisły. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać warsztat pracy ornitologów umożliwiający „podglądanie” codziennego życia kolonijnych ptaków, ale przede wszystkim ptaki zasiedlające dolinę Wisły. Będą też mieli możliwość zobaczyć, a nawet dotknąć wyposażenia, którego używamy w trakcie badań i działań ochronnych. 

19 maja (sobota) g.12.00 „Dinozaurologia, czyli jak zostać paleontologiem” – rodzinny pokaz naukowy. Dowiemy się czym zajmuje się paleontolog i co bada. Opowiemy o poszukiwaniach skamieniałości, ich wydobywaniu i powstawaniu oraz o tym, jak wyglądają wykopaliska oraz o odkryciach Polskich badaczy. W roli głównej oczywiście dinozaury! Pokaz poprowadzi Daniel Madzia z Instytutu Paleobiologii PAN

9 czerwca (sobota) g.12.00 „Biolodzy na Jedwabnym Szlaku”

Jedwabny Szlak to historyczny szlak handlowy prowadzący z Europy do serca Azji. Podobną podróż odbyli kilkukrotnie pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, aby prowadzić badania w Górach Pamiru. Doktor Monika Mętrak z UW zapozna nas z przyrodą Pamiru, pracą naukowców w tym trudnym terenie oraz życiem codziennym mieszkańców Azji Centralnej. Liczba miejsc na pokaz jest ograniczona, prosimy o odpowiedzialną rezerwację.

15 września 12.00 „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o psach”.

fot. J. Pawlik, Dogs for Life.

Nasze ukochane psy to temat rzeka – ich zachowanie, instynkty, współpraca z człowiekiem i przywiązanie do niego. Nawet ci, którzy wiedzą o nich już dużo na pokazie interaktywnym Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego dowiedzą się wiele nowego o tych towarzyszących człowiekowi od dziesiątków tysięcy lat, niezwykle ciekawych zwierzętach. Spotkanie poprowadzi doktor weterynarii, wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dr hab. Marta Mendel, spodziewamy się również odwiedzin Gości Specjalnych.

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com