Dom Kultury „Praga”

Zapraszamy na rodzinne pokazy naukowe przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat i ich rodziców, w Domu Kultury Praga, przy ul. B. Sawinkowa 2 (dawnej Dąbrowszczaków). Pokazy odbywają się raz w miesiącu.

15 grudnia  o godz 12:00 w DK Praga zapraszamy dzieci od lat 7 wraz z rodzicami na pokaz bożonarodzeniowy „Afrykańska gwiazdka” o świętowaniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku na Czarnym Lądzie. Naładujemy wspólnie zimowe akumulatory i rozgrzejmy serca dzięki opowieściom o życiu Afrykańczyków i ich wyobrażeniu czasu oraz muzyce na typowych afrykańskich instrumentach – korze, dźembe, kalimbie. Nauczymy się kilku afrykańskich piosenek i tańców – czeka nas duża dawka pozytywnej afrykańskiej, słonecznej energii. Wstęp wolny, link do zapisów: ZAPISY

ZA NAMI w 2018:

20 października, 12.00: „Brzuch – drugi mózg?”

Nieraz „gniecie nas w dołku” , czujemy „motyle w brzuchu”, „kiszki grają nam marsza” a czasem nawet „żołądek podchodzi nam do gardła”, ale czy wiemy co wtedy właściwie dzieje się w naszym organizmie? W czasie pokazu interaktywnego będziemy się zastanawiać nad tym, jaki związek z odczuwaniem emocji i ogólnym stanem zdrowia mają bakterie w naszych jelitach. Czy wszystkich bakterii powinniśmy się bać? Kto tak naprawdę rządzi w naszym brzuchu i co się tam właściwie dzieje: toczy się wojna czy wrze wspólna praca?

Pokaz jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8+ i ich opiekunów. Zapisy na początku października, wstęp wolny.

13 stycznia „Czy mrówki chodzą do szkoły?” – o życiu i zwyczajach mrówek.
10 lutego  „Ekspedycja na Marsa” – o „czerwonej planecie”,  historii jej zdobywania przez człowieka i dalszych planach.

10 marca (sobota) g. 12.00 „Zwierzęta, które zmieniły bieg historii”.
Zwierzęta występujące w otaczającym nas świecie są tak wszechobecne i powszechne, że rzadko zastanawiamy się jaki wpływ wywierają na nasze codzienne życie. Podczas pokazu przyjrzymy się wybranym zwierzętom i dowiemy się, jak ważną rolę odegrały w historii człowieka, w jego życiu i funkcjonowaniu na Ziemi.

14 kwietnia (sobota) g. 12.00 „Dzień z życia ornitologa- tajniki życia ptaków z wysp wiślanych” Tematem przewodnim spotkania będą metody ochrony i badań mew i rybitw, jakie od blisko 30 lat prowadzimy w dolinie Wisły. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać warsztat pracy ornitologów umożliwiający „podglądanie” codziennego życia kolonijnych ptaków, ale przede wszystkim ptaki zasiedlające dolinę Wisły. Będą też mieli możliwość zobaczyć, a nawet dotknąć wyposażenia, którego używamy w trakcie badań i działań ochronnych.

19 maja (sobota) g.12.00 „Dinozaurologia, czyli jak zostać paleontologiem” – rodzinny pokaz naukowy. Dowiemy się czym zajmuje się paleontolog i co bada. Opowiemy o poszukiwaniach skamieniałości, ich wydobywaniu i powstawaniu oraz o tym, jak wyglądają wykopaliska oraz o odkryciach Polskich badaczy. W roli głównej oczywiście dinozaury! Pokaz poprowadzi Daniel Madzia z Instytutu Paleobiologii PAN

9 czerwca (sobota) g.12.00 „Biolodzy na Jedwabnym Szlaku”

Jedwabny Szlak to historyczny szlak handlowy prowadzący z Europy do serca Azji. Podobną podróż odbyli kilkukrotnie pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, aby prowadzić badania w Górach Pamiru. Doktor Monika Mętrak z UW zapozna nas z przyrodą Pamiru, pracą naukowców w tym trudnym terenie oraz życiem codziennym mieszkańców Azji Centralnej. Liczba miejsc na pokaz jest ograniczona, prosimy o odpowiedzialną rezerwację.

15 września 12.00 „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o psach”.

fot. J. Pawlik, Dogs for Life.

Nasze ukochane psy to temat rzeka – ich zachowanie, instynkty, współpraca z człowiekiem i przywiązanie do niego. Nawet ci, którzy wiedzą o nich już dużo na pokazie interaktywnym Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego dowiedzą się wiele nowego o tych towarzyszących człowiekowi od dziesiątków tysięcy lat, niezwykle ciekawych zwierzętach. Spotkanie poprowadzi doktor weterynarii, wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dr hab. Marta Mendel, spodziewamy się również odwiedzin Gości Specjalnych.