ZA NAMI

W roku akademickim 2014/15 studenci NaUD uczestniczyli w  zajęciach:

„Najdziwniejsi mieszkańcy Ziemi – tajemnicze życie Wiercimy 054owadów i pajęczaków”. Prowadzenie: dr Kornelia Kucharska.

„Wiercimy nad Świdrem!” – warsztaty z geologii. Prowadzenie: Sylwia Wąsowska – Cypel.

„Co wokół czego kręci się w kosmosie?” – warsztaty o astronomii. Prowadzenie: Monika Sitek.Po co ludzie wymyślili kalendarz 008

„Co wspólnego mają leki na raka z klockami Lego?” – nanotechnologia. Prowadzenie: Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

„Dlaczego człowiek wymyślił kalendarz?”. Prowadzenie: Urszula Skośkiewicz.

„Skąd się bierze woda w kranie?”. Prowadzenie: Hydrosfera JózefóPapierowy fizyk 027w.

„Papierowy fizyk, czyli fizyka kartki i kartonika”. Prowadzenie: Marcin Sadowski.

„Jak odmłodzić Mona Lisę?” – warsztat o konserwacji zabytków. Prowadzenie: Monika Rdzanek.

Kto to jest Sarmata 019„Kto to jest Sarmata?” – warsztat historyczny. Prowadzenie: Łukasz Przybyłek.

„Uszy zamiast oczu” – warsztaty przyrodnicze o nietoperzach i echolokacji. Prowadzenie: dr Maciej Fuszara i Paweł Boniecki.

Rok akademicki 2013/14

Koktajl Chemiczny28.09.2013 „Koktajl chemiczny” – pokaz naukowy dla dzieci. Nawet jeśli mamy do dyspozycji tylko zwykłe substancje, które znamy z życia codziennego, możemy robić ciekawe doświadczenia chemiczne. Okazuje się, że umiejętnie łączenie niepozornych proszków i płynów daje zadziwiające efekty. Pokaz odbył się 28 września 2013. Prowadzenie: dr Krzysztof Pietrasik.

12.10.2013 „Co piszczy w lesie gdy nadchodzi jesień?” terenowe warsztaty 2przyrodnicze. 
Wbrew pozorom na jesieni w przyrodzie sporo „piszczy”. Praca wre: ptaki zwołują się i odlatują, zwierzęta gromadzą zapasy, najadają się przed snem, szukają kryjówek na zimę, rośliny zrzucają liście, rozrzucają owoce i nasiona, czasem niezwykle „pomysłowo”. W terenie staraliśmy się podejrzeć i zrozumieć jesienne zachowanie różnych organizmów. Prowadzenie: dr Maciej Fuszara, dr Paweł Boniecki, dr Izabella Olejniczak z Uniwersytetu im. Kard. S. Wyszyńskiego.
Jak przyrodnicy wernisaz 004Mali studenci szczególnie zainteresowani przyrodą wzięli udział w  cyklu tematycznym „Jak przyrodnicy rysują świat?”. Prowadzenie: dr Maciej Fuszara, dr Paweł Boniecki, dr Izabella Olejniczak z Uniwersytetu im. Kard. S. Wyszyńskiego.

1384385_223711844462214_317617338_n19.10.2013  „Co fizyk robi w kuchni?” warsztat z fizyki. Czy fizyk piekąc ciasto obawia się zakalca, czy raczej myśli o pęcherzykach gazu zwiększających objętość pod wpływem ciepła?
W czasie warsztatu spoglądaliśmy oczami fizyka na proste czynności kuchenne i zastanawialiśmy się jakie prawa nimi rządzą. Prowadzenie: dr Michał Poradziński, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

wyrzucanie przez okno_nMali studenci szczególnie zainteresowani fizyką wzięli udział w  cyklu tematycznym „Co fizyk robi w garażu  i na strychu?”. Prowadzenie: dr Michał Poradziński, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

9. 11.2013 „Czy zwie1425784_230268287139903_892396214_nrzęta leczy się tak samo jak ludzi?” – warsztat z weterynarii. Czy twoje serce bije tak samo jak serce kota czy chomika?  A czy kiedy jesteś zdrowy masz taką samą temperaturę ciała jak twój pies? Czy psy mogą jeść seler naciowy? A czy koty powinny jeść myszy? Czy domowe zwierzę może iść do szpitala? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy  odpowiedzi w czasie spotkania poświęconego weterynarii. Były oczywiście również zwierzęta. Spotkanie poprowadzili Maciej Bekier, lekarz weterynarii, i Anna Budzińska.

Zytomirska23.11.2013 „Czego naukowiec szuka w baśni?” – warsztat z etnologii. W czasie warsztatów wędrowaliśmy po starej baśniowej krainie. Naszym zadaniem było rozwikłanie  zagadek, rozwianie tajemnic i pomoc bohaterom baśni w wydobyciu się z tarapatów.

Nie domyślilibyście się nigdy, że baśniami interesują się nie tylko dzieci, ale również poważni naukowcy – etnologowie.

Zajęcia były prowadzone będą metodą dramy na podstawie polskiej baśni tradycyjnej opisanej po raz pierwszy przezlogo minkult pioniera polskiej etnologii – Oskara Kolberga, którego rok obchodzić będziemy w roku 2014-tym.

Zajęcia poprowadziła Katarzyna Żytomirska – pisarka, etnolog, członek Stowarzyszenia na rzecz kultury tradycyjnej „Dom Tańca”. Aktorka „Sceny Lubelskiej 30/32”, doświadczona animatorka zajęć dla dzieci związanych z kulturą tradycyjną. Obecnie – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie pracy dramą w oparciu o tradycyjne baśnie polskie. Zrealizowano w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak Inżynierowie 0267.12.2013 „Jak inżynierowie pomagają biznesmenom?” – warsztat z inżynierii materiałowej. Kiedy z zapartym tchem podziwiasz wspaniałą budowlę, nowoczesny samolot czy pociąg, podróżujesz po znakomicie zaprojektowanej autostradzie, czy odpoczywasz w parku wodnym pewnie nie przyjdzie ci nawet do głowy, że ich powstanie nie byłoby możliwe bez dobrej znajomości właściwości różnych materiałów. W trakcie warsztatu zostaliśmy postawieni przed trudnym zadaniem zbudowania modelu mostu. Czy ktoś uwierzy, że najwytrzymalszy z mostów, do których zbudowania użyliśmy wyłącznie  kartonów, styropianu i taśmy wytrzymał 67 kilogramów obciążenia? Warsztat poprowadził dr inż. Grzegorz Słowiński – doktor inżynierii materiałowej, kiedyś pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej a obecnie przedsiębiorca i tata trojga niestrudzonych budowniczych.

1468675_618415021538323_884174197_n15.12.2013 „Gdzie historyk nie może, tam archeologa pośle” – warsztat z archeologii. Na zajęciach poznawaliśmy pracę archeologa „od kuchni”. Dowiedzieliśmy się, jak prowadzi się wykopaliska, opisuje je, wykonuje pomiary, inwentaryzuje odnalezione zabytki, konserwuje i przygotowuje je do ekspozycji. Jak prawdziwi archeologowie pracowaliśmy w wykopie, gdzie szukaliśmy archeologicznych skarbów: na przykład fragmentów ceramiki. Po ich znalezieniu zrobiliśmy to, co dorośli archeologowie: opisywaliśmy je, wyklejaliśmy i prezentowaliśmy.  Dzięki naszej wspólnej pracy znaleziony zabytek pokonał drogę  z wykopu archeologicznego na wystawę. Zajęcia poprowadził Rafał Solecki, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

SN_n11.01.2014 warsztaty o cyjanotypii „Słońce niebieskie”. Co to jest cyjanotypia? Jakim cudem na zwykłej kartce papieru oświetlonej promieniami słońca pojawia się obraz? Każdy z nas robi zdjęcia aparatem komórkowym, czy fotograficznym. Jednak w dobie fotografii cyfrowej mało kto  zdaje sobie sprawę, na czym polega klasyczna fotografia i jak wiele może być różnych, niezmiernie ciekawych technik wykorzystujących wrażliwość na światło papieru powleczonego specjalną emulsją. Jeden z najstarszych sposobów uzyskiwania fotografii – cyjanotypię – poznaliśmy w trakcie zajęć. Warsztat poprowadzili pasjonaci szlachetnych technik fotograficznych z Fundacji Archeologia Fotografii.

gry i zabawy log_n18.01.2014 warsztat „Gry i zabawy logiczne”. Logiczne myślenie to podstawa. W czasie zajęć bawiliśmy się nim, by w środku zimy pogimnastykować nasze czasem zaspane głowy. Co nie pasuje do schematu? Jak szybko i pomysłowo rozwiązać łamigłówkę? Gdzie szukać zależności? Co wspólnego z logiką ma gra w mafię? Jak używając logiki pomóc żabom dojść do stawu? Na te i kilka innych pytań umiemy już odpowiedzieć po warsztatach z gier i zabaw logicznych. Warsztat poprowadziły Aleksandra Golonka – absolwentka pedagogiki i studentka psychologii oraz Joanna Szukajt – absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Film 0181.02.2014 „Czy wierzysz w to co widzisz?” – zajęcia o sztuce filmowej. W czasie zajęć poznaliśmy kilka elementów warsztatu pracy twórców filmowych. Nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki filmowe i dowiedzieliśmy się czym różni się film dokumentalny od fabularnego. Na przykładzie dwóch krótkich dokumentów obserwowaliśmy, jak dobór muzyki i montaż mogą zmienić wydźwięk  filmu pokazującego jakieś wydarzenie. Uchyliliśmy rąbka tajemnicy, jak wygląda techniczna strona pracy nad produkcją współczesnych odcinków filmu „Gwiezdne wojny”, a jak wyglądała na początku tworzenia tej znanej serii – ponad trzydzieści lat temu.  W czasie zajęć zostały wykorzystane fragmenty materiałów z programu edukacyjnego „Nowe horyzonty edukacji filmowej” oraz materiały dokumentalne z planów filmowych. Prowadzenie: Katarzyna Damulewicz, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, operatorka kamery, producentka i reżyserka filmowa. Zajmowała się reklamą, obecnie współpracuje z różnymi producentami z branży muzycznej, filmowej i telewizyjnej.

Warsztat wet 29mar 086Ze względu na dużo zapytań o powtórzenie warsztatów o weterynarii „Czy zwierzęta leczy się tak samo jak ludzi?” z zeszłego semestru. zorganizowaliśmy je 29 marca, w zaprzyjaźnionej Klubokawiarni Ale Laba w Józefowie. Bardzo cieszymy się z licznego udziału miłośników zwierząt. Na największą pochwałę zasługuje mops Czacha, który dzielnie zniósł nawet bandażowanie.

Sulej15.03.2014 „Czy dinozaury mogły szczękać zębami, czyli o tym jakie zęby można znaleźć w skałach?” – wykład interaktywny o dinozaurach. Dziś fascynujemy się dinozaurami, tak jak nasi przodkowie – smokami. Kto nie zna takich dinozaurów jak tyranozaur czy brontozaur?  O ich życiu powstało wiele filmów. Niewielu z nas jednak słyszało o Polonosuchus silesiacus i miało okazję rozmawiać z paleontologami – ludźmi, którzy z dinozaurami mają do czynienia na co dzień, choć zniknęły z powierzchni ziemi dziesiątki milionów lat temu. Okazją do tego było pierwsze spotkanie Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego w nowym semestrze poświęcone wymarłym gadom. Poprowadził je znany polski paleontolog dr Tomasz Sulej – polski paleontolog specjalizujący się w badaniu ewolucji bazalnych archozaurów i płazów oraz paleontologii triasu. W 2006 roku doktoryzował się w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk z osteologii i ewolucji metopozaurów. Autor wielu ważnych odkryć na terenie Polski i innych krajów: między innymi w 2005 roku opisał nowy gatunek rauizucha, który nazwał Teratosaurus silesiacus – później przemianowany na Polonosuchus silesiacus. Uczestniczył także w wydobyciu i opisaniu szczątków olbrzymiego dicynodonta i dużego teropoda z osadów w okolicach Lisowic.

Inst Elektro 02222.03.2014, „Prąd – po co jak i skąd?” warsztaty z elektrotechniki. Instytut Elektrotechniki, Międzylesie ul. Pożaryskiego 28, Zakład Napędów Elektrycznych. Warsztaty przybliżyły studentom NaUD budowę prostych urządzeń elektrycznych i zjawiska fizyczne z nimi związane. Wspólnie zbudowaliśmy elektromagnes i odbyliśmy krótka przejażdżkę opracowanym przez goszczący nas Instytut Elektrotechniki pojazdem elektrycznym z napędem w kolach. Prowadzenie: dr inż. Artur Moradewicz, Kierownik Zakładu Napędów Elektrycznych.

66852_280702315429833_468576989_n5.04.2014  „W labiryncie ludzkiego ciała” – warsztaty o anatomii człowieka. Do czego można by porównać ludzkie ciało? Do skomplikowanego mechanizmu, komputera, fabryki? Wiemy, że by funkcjonowało działają w nim i współpracują ze sobą rożne układy: kostny, mięśniowy, krwionośny i wiele innych. To istny labirynt! Na zajęciach dowiedzieliśmy się, co znajduje się we wnętrzu ciała człowieka. Między innymi odpowiadaliśmy na pytania, po co człowiek ma kości, mięśnie, serce, mózg i jelita. Wyjaśnialiśmy różne tajemnice ciała człowieka, jak na przykład, który staw jest największy i czy język jest mięśniem. Prowadzenie: dr Agnieszka Adameczek-Stolarska – doktor nauk medycznych, fizjoterapeuta, terapeuta NDT-Bobath dla dzieci i NDT Bobath Baby, terapeuta PNF, terapeuta integracji sensorycznej. Jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończyła studia magisterskie na Oddziale Fizjoterapii, a następnie studia doktoranckie na II Wydziale Lekarskim. Jest autorką publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii pediatrycznej.

PWcieplo-zimno 03612.04.2014 „Czy fizycy i inżynierowie grają w »ciepło-zimno«”? – warsztaty o przewodzeniu ciepła w różnych materiałach. Kiedy dotykamy przedmiotów czujemy, że jedne są ciepłe a drugie zimne. Jedne szybko się nagrzewają, inne – wcale. Jakie zasady rządzą tymi zjawiskami? Co sprawia, że przedmioty wykonane z metalu są zawsze zimne? Czy można stać w gorącej wodzie i nie poparzyć się? Dlaczego mieszanie gorącej herbaty sprawia, że szybciej stygnie? Czy ciepło może latać? Dlaczego grzejniki umieszczamy na podłodze a klimatyzatory pod sufitem? To pytania, na jakie b szukaliśmy odpowiedzi poprzez wykonywanie różnych doświadczeń. Prowadzenie: Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

human_rights26.04.2014 „Jak działać razem broniąc praw innych ludzi” – warsztaty o prawach człowieka. Paplanina, gadanie, bzdury – nasze słowa bardzo często pozbawiane są znaczenia. Mówimy ich wiele i nie zawsze są skuteczne. Czy zatem są najlepszym sposobem na pomaganie ludziom, których się nie zna , ludziom, których prawa zostały naruszone? Podczas zajęć w zabawie próbowaliśmy zrozumieć mechanizmy solidarności międzynarodowej – podobne do tych, z których z powodzeniem na co dzień korzystają organizacje broniące praw człowieka na całym świecie. Poznawaliśmy ich pracę i co więcej – sami staliśmy się obrońcami praw człowieka! Zajęcia poprowadził Marcin Leszczyński – doktorant w Zakładzie Antropologii Słowa Instytutu Kultury Polskiej UW; w latach 2006-12 redaktor czasopisma „(op.cit.,)”, do stycznia 2013 roku redaktor naczelny czasopisma „Dramatika” i pracownik Działu Dramaturgiczno-Literackiego warszawskiego Teatru Dramatycznego. Z Amnesty International współpracuje od 2009 r. w ramach kolejnych edycji Maratonu Pisania Listów. Od marca 2012 roku specjalista ds. mediów. W latach 2012-13 prowadził dział teatralny magazynu ELLE. Prywatnie poeta, amator porannej kawy, Europy Południowej i prozy eksperymentalnej. Prezentacja o prawach człowieka dla zainteresowanych tym tematem, wykorzystana na zajęciach p. Marcina Leszczyńskiego,  znajduje się tutaj.

Polskie Radio 00710.05.2014 Warsztaty w Polskim Radiu poświęcone pracy radiowców i kulturze języka polskiego. Spotkanie pokazujące warsztat pracy radiowca. Studenci NaUD poznali ludzi radia i sprzęt używany w studiach Polskiego Radia, gdzie powstają programy słuchane przez miliony ludzi w Polsce i za granicą. Prowadzenie: pracownicy Polskiego Radia.

Neoswidermajer 00424.05.2014 „Miasto Neoświdermajer” – warsztat o architekturze. Oczy mieszkańców Linii Otwockiej cieszą piękne, stare, drewniane domy i pensjonaty. Teraz nieliczne i często w złym stanie technicznym, kiedyś były typowe dla tych okolic i stanowiły o ich wyjątkowości. Budynki te powstały w stylu nazwanym nadświdrzańskim, któremu będą poświęcone warsztaty. Uczestnicy poznali ten tradycyjny sposób budowania i mieli okazję zainspirować się jego urodą we własnej pracy plastycznej (prace do zobaczenia w MOK w Józefowie w czerwcu). Prowadzenie: Maria Uryga absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie ukończyła edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Animatorka kultury. W pracy twórczej szuka sposobów na pokazanie dzieciom współczesnego języka sztuki. Fascynuje się kulturą i sztuką ludową, oraz stykiem kultury „dawniej i dziś”. Zrealizowała wiele autorskich projektów w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Marzenna Szymańska – absolwentka łódzkiej „Filmówki” i podyplomowych studiów pedagogicznych. Niestrudzony wędrowiec, najciekawsze motywy fotograficzne odkrywa podróżując (najchętniej po Polsce). Miłośniczka starych fotografii i dawnych historii. Swoje prace wystawiała w Polsce, Czechach, Holandii i Irlandii. Kierowała zespołem edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Współtwórca stowarzyszenia artystów i muzyków „Arte Fakt”, grupy miłośników architektury w stylu nadświdrzańskim „ŚwiderMania” i „Józefowskiego Klubu Ekologicznego”. Animator kultury, społecznik. Patriota lokalny i ogólnopolski.

Koromyslo 02831.05.2014  „Co to jest koromysło? – czyli jak to na wsi drzewiej ludzie żyli…”. Warsztaty przybliżyły uczestnikom życie na wsi w minionych stuleciach. Dowiedzieliśmy się, a przede wszystkim sami spróbowaliśmy, jak radzili sobie ludzie pracujący na roli w czasach, kiedy nie było elektryczności, kranu z bieżącą wodą, pralki, zegarka i wielu innych rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia codziennego. W roku poświęconym wielkiemu polskiemu badaczowi kultury ludowej – Oskarowi Kolbergowi – warto dowiedzieć się więcej o życiu naszych przodków żyjących na wsi i przywołać w wyobraźni ten piękny, miniony świat. Warsztat poprowadził Krzysztof Gadecki, popularyzator wiedzy historycznej, współpracujący na co dzień z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.

Poszukajmy chrzaszcza 003„Poszukajmy chrząszcza w gąszczach” przyrodniczy warsztat terenowy o bezkręgowcach.  Wybraliśmy się nad brzegi Świdra, by złożyć wizytę w królestwie owadów, pajęczaków, wijów, mięczaków i innych niepozornych a fascynujących zwierząt. Prowadzenie: dr Izabella Olejniczak i Paweł Boniecki, Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego.

Energia 0247.06.2014, zakończenie roku akademickiego. „Energia wokół nas” – warsztaty z fizyki. Energia to jedno z najważniejszych pojęć w fizyce, chemii, biologii i technice. Gdy nie mamy energii, nie mamy siły do nauki i do zabawy. Gdy nie ma energii (prądu) komputer nie działa, gdy nie ma energii (paliwa) samochód nie jedzie, gdy nie ma energii (słońca) rośliny nie rosną. Wszystkie procesy w przyrodzie mają swoje odzwierciedlenie w przemianach energii. Na zajęciach widzieliśmy przykłady zjawisk z życia codziennego, w których wyraźnie można zaobserwować to, czym jest energia i jak jedne jej formy zastępowane są innymi. Prowadzenie: Marcin Paweł Sadowski – fizyk i popularyzator nauki; animator, demonstrator, nauczyciel, wykładowca, trener; organizator wystaw interaktywnych. W swoim dorobku ma blisko 100 wykładów, około 30 seminariów, kilkanaście wystaw, warsztatów i szkoleń. Jego słuchaczami są uczniowie szkół średnich, studenci, doktoranci, nauczyciele, wykładowcy, pracownicy różnego szczebla firm komercyjnych oraz inne osoby. Współautor (razem z Elżbietą Marią Jamrozy) książki pt. Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu (wyd. SBM, wyd. II, 2013). Obecnie pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych, gdzie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy nt. zagadnień nukleonicznych.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film 0181 lutego semestr zakończyły zajęcia o technice i gatunkach filmowych, „Czy wierzysz w to co widzisz?”, poprowadzone przez operatorkę i reżyserkę, Katarzynę Damulewicz. W czasie zajęć zostały wykorzystane materiały z planów filmów z lat ’70, które bardzo zainteresowały dzieci, były to (podajemy na życzenie): „Gwiezdne wojny”, „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”.

Jak Inżynierowie 0067 grudnia odbył się warsztat „Jak inżynierowie pomagają biznesmenom”. Duże zainteresowanie wzbudził film o najwytrzymalszych materiałach na Ziemi. Filmik jest dostępny w internecie, co prawda po angielsku, ale wymienione materiały są ponumerowane, podajemy ich polskie nazwy: 10. pajęczyna, 9.  węglik krzemu, karborund, 8. nanosferyczny (nanokulki) Kevlar, 7. diament, 6. borazon (odmiana azotku boru), 5.  lonsdaleit, 4. dyneema, 3. szkło metaliczne, 2. papier z nanorurek węglowych oraz 1. grafen – najwytrzymalszy. Dla zainteresowanych, do dalszego poczytania o materiałach:

nano Kevlar – nanosferyczny (nanokulki) Kevlar http://pl.wikipedia.org/wiki/Kevlar

borazon (odmiana azotku boru) – http://pl.wikipedia.org/wiki/Azotek_boru

lonsdaleit http://pl.wikipedia.org/wiki/Lonsdaleit

Dyneema – http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyneema

CO robi fizyk na strychu 1 005aZakończył się cykl warsztatów z fizyki „Co robi fizyk na strychu i w garażu?”. Więcej informacji tutaj.

Cykl będzie powtórzony w semestrze wiosennym.

9 listopada miał miejsce warsztat z weterynarii „Czy zwierzęta leczy się tak samo jak ludzi?”. Słuchaliśmy jak528238_230260250474040_917139289_n bije serce kota i okazało się, że inaczej niż serce chomika  Sprawdzaliśmy też, czy kiedy jesteśmy zdrowi mamy taką samą temperaturę ciała jak nasze psy. Czy psy mogą jeść seler naciowy? A czy koty powinny jeść myszy? Czy domowe zwierzę może iść do szpitala? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w czasie spotkania poświęconego weterynarii. Były oczywiście również zwierzęta – okazało się, że nie wszystkie świnki morskie są włochate i ze można w domu hodować jeża. Spotkanie poprowadzili Maciej Bekier, lekarz weterynarii, i Anna Budzińska.

19 października mali studenci NaUD uczestniczyli w warsztacie z fizyki „Co fizyk robi w kuchni?” prowadzonego przez dr Michała Poradzińskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie zajęć dzieci poprzez doświadczenia przekonały się, że nie wychodząc z domu można poznawać świat fizyki. Dla dociekliwych proponujemy doświadczenie do samodzielnego wykonania w domu.

W sobotę 12 października odbyły się  terenowe warsztaty przyrodnicze „Co piszczy w lesie gdy nadchodzi jesień?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wbrew pozorom na jesieni w przyrodzie sporo „piszczy”. Praca wre: ptaki zwołują się i odlatują, zwierzęta gromadzą zapasy, najadają się przed snem, szukają kryjówek na zimę, rośliny zrzucają liście, rozrzucają owoce i nasiona, czasem niezwykle „pomysłowo”. W terenie staraliśmy się podejrzeć i zrozumieć jesienne zachowanie różnych organizmów. Prowadzenie: dr Maciej Fuszara, dr Paweł Boniecki, dr Izabella Olejniczak. Zadanie dla uważnych obserwatorów: przyjrzyj się dokładnie drzewu, które rośnie naprzeciwko Waszego okna. Razem z kimś dorosłym sprawdź, jaki to gatunek. Codziennie obserwuj, jak zmniejsza się ilość liści na Twoim drzewie. Przyjdzie w końcu taki dzień, że liści będzie na tyle mało, że będzie można je policzyć. Zrób to! Bądź potem uważny i nie przegap dnia, w którym z drzewa spadnie ostatni liść. Zaznacz tę datę w kalendarzu. Pierwsze zajęcia Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbyły się 28 13-09-28_5057zwrześnia. Rok akademicki rozpoczęliśmy pokazem „Koktajl chemiczny”, w którym pod okiem doświadczonego chemika sprawdzaliśmy, jak zaskakujące rzeczy mogą dziać się po umiejętnym zmieszaniu, podgrzaniu lub schłodzeniu różnych substancji. Tych, którzy chcieliby chemiczną zabawę kontynuować w domu zainteresuje zapewne Przepis na bąbelki.robak2 O kolejnych zajęciach czytaj w zakładce „harmonogram”. Uwaga! W najbliższym czasie na naszej stronie w portalu Facebook będziemy ogłaszać konkursy dla dzieci i ich rodziców – warto wziąć w nich udział, można wygrać nieodpłatny udział w cyklach tematycznych Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego! Zapraszamy do udziału.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com